Projekt dzwoniec
Dodane przez darek dnia Kwiecień 12 2010 13:08:31
Projekt rozpoczął się latem 2009. Głównym jego celem jest poznanie migracji i przemieszczeń dzwońców (Carduelis chloris) w Europie, lecz jednocześnie spodziewamy się, iż przy okazji będzie możliwość odpowiedzi na wiele zagadnień, np. jak stadium pierzenia jest związane z szerokością i długością geograficzną w różnych populacjach (włączając w to zróżnicowanie związane z wiekiem i płcią), jak stadium pierzenia jest związane z kondycją, jak formuła skrzydła jest związana z zachowaniami migracyjnymi, itp.
Rozszerzona zawartość newsa
Cytat:
Witam,
Latem tego roku rozpoczelismy, zakrojony na duza skale, projekt kolorowego obraczkowania dzwońców.
Projekt jest zdecydowanie nowatorski, bo nigdzie na swiecie, nie obraczkuje sie w takich ilosciach, tak malych wroblakow kolorowymi obraczkami z indywidualnymi kodami.
Do tej pory w ten sposob zaobrączkowano juz co najmniej 2500 osobników. Zakładamy, ze w ciagu biezacego sezonu zimowego zaobrączkowanych zostanie w Polsce w sumie 10-15 tysiecy dzwoncow.
Zimowa aura zaczela w koncu sprzyjac. Dzieki niej ptaki chetniej zblizaja sie do karmnikow, a ilosc nowo zaobraczkowanych ciagle rosnie.
Chcialbym zaapelowac wiec do wszystkich obserwujacych ptaki przy karmnikach. Prosze zwracajcie baczna uwage na dzwońce, a szczegolnie na ich skoki. Kazdy odczytany 'plastik' bedzie dla nas niezmiernie cenny. Obraczki mozna odczytywac przez lunete, lornetke oraz przy uzyciu cyfrowych aparatow fotograficznych. Kazde dokumentacyjne zdjecie bedzie podwojnie cenne.

Jesli zauwazysz kolorowa obraczke na nodze dzwonca, prosimy o odnotowanie nastepujacych danych:
- kolor obraczki,

- kod literowo/cyfrowy umieszczony na obraczce (kod czytany jest z dolu do gory, moze składac się z cyfr, liter lub ich kombinacji),

- miejscowosc, powiat, wojewodztwo, w przypadku miast nazwe ulicy,

- dokladna date oraz godzine odczytu,

- płeć i wiek ptaka (jesli oznaczono),

- okolicznosci obserwacji, np.: czy żerujący przy karmniku, czy odpoczywajacy na drzewie, czy sfotografowany.

Powyzsze dane prosimy przekazac na nastepujace adresy e-mailowe:
info@colour-rings.eu - organizatorzy projektu
ring@miiz.waw.pl - Stacja Ornitologiczna

Prosze rowniez o mozliwie jak najszersze rozpowszechnienie tej wiadomosci. Na listach dyskusyjnych, forach internetowych, portalach itp. Wsrod znajomych obserwujacych i/lub fotografujacych ptaki przy karmnikach, itp., itd.

Wiecej informacji na temat projektu na naszej stronie internetowej opis .

W zalaczeniu rowniez fotka w ten sposob zaobraczkowanego i odczytanego pozniej dzwonca.

Z pozdrowieniami,
Marcin Faber
Dzwoniec

Źródło. Forum Przyrodnicze "BOCIAN"